Protokół Nr LXII/2024 z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z 21 marca 2024 roku

Protokół Nr LXII/2024
z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego
odbytej 21 marca 2024 roku


Miejsce odbycia sesji - sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Skarżysku - Kamiennej, ul. Plac Floriański
Godzina rozpoczęcia obrad – 11:00
W sesji udział wzięli:

-        Wiceprzewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, a zarazem Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej Pan Bogusław Ciok,
-        Wójt Gminy Skarżysko Kościelne Pan Jacek Bryzik,
-        Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej Pan Marek Czyż,
-        Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Paweł Perkowski,
-        Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Pan Jacek Jamroz
-        Dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy Pani Renata Podlewska,
-        Przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych Pani Katarzyna Sieradzka,
-        Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” Pan Dariusz Stachura,
-        Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych: Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej w Radomiu Pan Roman Wróblewski,  Nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko Pan Zbigniew Dąbrowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Pan Jacek Oleś,
-        Dyrektor Domu Pomocy „Centrum Seniora” Pani Agnieszka Herbuś,
-        Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów Cezary Błach,
-        Radni Powiatu Skarżyskiego,
-        Starosta Artur Berus, Wicestarosta Anna Leżańska, Członkowie Zarządu Katarzyna Bilska, Tadeusz Bałchanowski, Adam Ciok,
-        Sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz,
-        Skarbnik powiatu Urszula Wrona,
-        Radca Prawny starostwa Karolina Oleksiak,
-        Naczelnicy Wydziałów Starostwa,
-        Przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Lista obecności radnych biorących udział w sesji - w załączeniu.
 
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Monika Chylicka –Podinspektor Biura Rady Powiatu
 
STRESZCZENIE   POSIEDZENIA

Ad. pkt 1 Otwarcie Sesji.

LXII w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk, który poinformował zebranych, że obrady Rady Powiatu Skarżyskiego są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

Ad. pkt 2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk poinformował, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych, co stanowi 84% składu Rady Powiatu. Jest to kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji.

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z zapisem § 10 ust. 3 pkt 2 Statutu Powiatu, na Sekretarza obrad wskazuje Radnego Mieczysława Bąka.  
Następnie zapytał czy do przedstawionego projektu porządku LXII Sesji Rady Powiatu Radni lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub propozycje zmian.

Starosta Artur Berus wniósł o rozszerzenie porządku obrad Rady Powiatu o trzy uchwały Rady Powiatu Skarżyskiego w punkcie 13:
1)  uchwała w sprawie przekształcenia mieszkań chronionych prowadzonych przez Dom Pomocy Społecznej „Centrum Seniora" w mieszkania wspomagane,
2)  uchwała zmieniająca Statut Domu Pomocy Społecznej „Centrum Seniora" w Skarżysku-Kamiennej, 
3)  uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych.
Poinformował, że wszystkie ww. projekty uchwał Rady Powiatu były przedstawione na posiedzeniach komisji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że przechodzimy do głosowania wniosku o rozszerzenie porządku obrad o:
1)   uchwałę w sprawie przekształcenia mieszkań chronionych prowadzonych przez Dom Pomocy Społecznej „Centrum Seniora" w mieszkania wspomagane
 
Za przyjęciem porządku głosowało –  16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0
 
Wniosek o rozszerzenie porządku obrad w punkcie 13 o podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia mieszkań chronionych prowadzonych przez Dom Pomocy Społecznej "Centrum Seniora" w mieszkania wspomagane został przyjęty jednogłośnie.
 
2)   uchwałę zmieniającą Statut Domu Pomocy Społecznej „Centrum Seniora" w Skarżysku-Kamiennej
 
Za przyjęciem porządku głosowało –  16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0
 
Wniosek o rozszerzenie porządku obrad w punkcie 13 o podjęcie uchwały zmieniającej Statut Domu Pomocy Społecznej "Centrum Seniora" w Skarżysku-Kamiennej został przyjęty jednogłośnie.
 
3)   uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych.
 
Za przyjęciem porządku głosowało –  16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0
 
Wniosek o rozszerzenie porządku obrad w punkcie 13 o podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych został przyjęty jednogłośnie.
 
Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie porządku obrad LXII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Za przyjęciem porządku głosowało –  16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0
 
Porządek obrad LXII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.

Ad. pkt 3 Przyjęcie protokołu z LX i LXI sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Wiceprzewodnicząca Rady Bożena Bętkowska poinformowała, iż protokoły z LX i LXI sesji Rady Powiatu Skarżyskiego były wyłożone do wglądu w Biurze Rady.
Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołów, w związku z czym zgłosiła wniosek o przyjęcie protokołów z  LX i LXI sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że przechodzimy do głosowania w sprawie przyjęcia protokołu z LX sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Za przyjęciem protokołu głosowało – 16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
 
Protokół z LX sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.

Następnie Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że przechodzimy do głosowania w sprawie przyjęcia protokołu z LXI sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Za przyjęciem protokołu głosowało – 16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
 
Protokół z LXI sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.

Ad. pkt 4 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że obecnie w dzisiejszej sesji uczestniczy 18 radnych, co stanowi 95% składu Rady Powiatu.

Starosta Artur Berus poinformował, że sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami za okres od 15 lutego do 21 marca zostało złożone w dniu wczorajszym do Biura Rady Powiatu Skarżyskiego. Uzupełniając sprawozdanie poinformował, że w dniu wczorajszym podpisano umowę na realizację zadania „Przebudowa drogi powiatowej ul. Książęca w miejscowości Skarżysko-Kamienna polegająca na wykonaniu chodnika wraz z odwodnieniem.” Oznajmił, że jest to ponad 900 m odcinek, a zadanie powiat skarżyski realizuje wspólnie z gminą Skarżysko-Kamienna. Po raz kolejny podziękował radnym Rady Miasta za partycypację w kosztach w tym zadaniu. Wyraził zdanie, że budowa tego chodnika wpłynie na poprawę bezpieczeństwa nie tylko uczniów uczęszczających do pobliskiej szkoły, ale też wszystkich użytkowników tej drogi. Poinformował, że w dniu dzisiejszym w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej odbyło się uroczyste przekazanie mammografu cyfrowego.  Zauważył, że projekt ten pokazał, że nasze inwestycje nie mają żadnych barw politycznych. Wyraził zdanie, że Zarząd Powiatu Skarżyskiego zawsze szuka partnerów, a nie wrogów. Oznajmił, że wartość zadania wyniosła prawie 1,5 mln zł, z czego 80% stanowiły środki rządowe. Serdecznie podziękował Sekretarz powiatu Pani Małgorzacie Nosowicz oraz wszystkim osobom, które były mocno zaangażowane w tworzenie tego projektu. Oznajmił, że miał dziś przyjemność po raz kolejny podziękować Prezes Klubu Amazonek  Pani Elżbiecie Waglowskiej, która  bardzo mocno inicjowała samorząd po to, aby wymienić stary mammograf na nowoczesny. Podziękował także parlamentarzystom: Pani Minister Marzenie Okle-Drewnowicz, Poseł na Sejm RP Pani Agacie Wojtyszek, z którymi miał bezpośredni kontakt w trakcie  realizacji tego projektu.
Przedstawiając w dniu dzisiejszym sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu poprosił o jego przyjęcie.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/
W tym punkcie głos zabrali:

Radny Grzegorz Małkus zauważył, że Zarząd Powiatu Skarżyskiego podjął decyzję o przekazaniu 75 ton destruktu gminie Skarżysko Kościelne oraz 70 ton destruktu Zespołowi Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Zapytał czemu ma posłużyć ten destrukt.

Starosta Artur Berus poinformował, że destrukt został pozyskany w związku z trwającą przebudową Alei Tysiąclecia w Skarżysku-Kamiennej. Wójt Gminy Skarżysko Kościelne wnioskował o przekazanie tego destruktu na potrzeby dróg gminnych. W przypadku ZOZ destrukt ma być wykorzystany do utwardzenia nawierzchni parkingu znajdującego się na terenie szpitala.

Ad. pkt 5 Informacja o złożonych interpelacjach i zapytaniach radnych po ostatniej sesji.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że po ostatniej sesji interpelacje złożył Radny Mieczysław Bąk. W związku z powyższym poprosił radnego o przedstawienie informacji o złożonych interpelacjach.

Radny Mieczysław Bąk oznajmił, że mówił o tych interpelacjach już na poprzedniej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego. Przypomniał, że dotyczyły one głównie stanu i kondycji szpitala. Oznajmił, że nie będzie rozwijał tego tematu, ponieważ w dzisiejszym porządku obrad znajdują się dwa punkty dotyczące Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, więc w dalszej części temat będzie dziś szczegółowo omówiony. Zachęcił wszystkich do lektury interpelacji, które zostały zamieszczone na stronie BIP Powiatu Skarżyskiego.

Ad. pkt 6 Wolne wnioski i oświadczenia.

W tym punkcie głos zabrali:

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk, który poinformował, że Wojewoda Świętokrzyski wszczął postępowanie nadzorcze w stosunku do uchwały Rady Powiatu nr 407/LXII/2024 w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli w roku 2024. Rozstrzygnięciem nadzorczym z 18 marca br. stwierdził nieważność części dotyczącej § 3 ust. 2 i 5 uchwały oraz załącznika do uchwały.
Zauważył, że dziś odbywa się ostatnia robocza sesja Rady Powiatu Skarżyskiego VI kadencji. Oznajmił, że jest to czas na podsumowanie, a on pragnie skupić się na tym co mu najbliższe. Serdecznie podziękował pracownicom Biura Rady Powiatu oraz Radcy Prawnemu Pani Karolinie Oleksiak za ich pracę oraz wspieranie go w roli Przewodniczącego Rady Powiatu Skarżyskiego. Oznajmił, że są to kompetentne i profesjonalne osoby, które są przykład świetnie rozumiejącego się zespołu. W ramach podziękowania wspólnie z Wiceprzewodniczącą Rady Bożeną Bętkowską wręczyli kwiaty wspomnianym pracownicom Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.   

Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej w Radomiu Pan Roman Wróblewski oznajmił, że obecność leśników na dzisiejszych obradach wynika z tego, iż chcą oni podzielić się posiadanymi informacjami na temat tego, jak wyglądają nasze lasy i co się w nich dzieje. Poinformował, że 8 stycznia br. do dyrekcji w Radomiu wpłynęło polecenie Ministra Klimatu i Środowiska o wstrzymaniu prowadzenia działalności gospodarki leśnej na terenie lasów, ogólnie mówiąc bliżyńskich. Czyli tak naprawdę nadleśnictwa Suchedniów, obrębu Bliżyn. Wyjaśnił, że dotyczy to powierzchni około 4,5 tys. ha, a polecenie to musiało zostać wprowadzone w życie. Poinformował, że przeczytali uchwałę Rady Gminy Bliżyn pełną troski o to dlaczego te lasy zostały wyłączone z gospodarowania, jakie będą tego skutki i jakie będą tego efekty. Odnosząc się do tej uchwały poinformował, że polecenie wydane przez Panią Minister zobowiązało leśników do tego, aby wstrzymać prace planowane na tym terenie. Oznajmił, że dziś sytuacja wygląda troszeczkę inaczej. Poinformował, że polecenie było konkretne i dotyczyło wstrzymania prac z zakresu zagospodarowania lasu, czyli wszystkich prac, które miały być robione w lesie. Dodał, że po konsultacjach zarówno z dyrekcją generalną, jak i z ministerstwem znają już konkretne ustalenia. Poinformował, że na tym terenie będą prowadzić wszystkie prace związane z hodowlą lasu, z ochroną lasu i w znacznym stopniu z jego zagospodarowaniem. Oznacza to, że las będzie odnawiany zgodnie z tym co było planowane. Będą tam także przeprowadzane cięcia, przede wszystkim pielęgnacyjne. Oznajmił, że konsekwencją tych prac będzie drewno na składnicach. Wyjaśnił, że biorąc pod uwagę to, że są to prace pielęgnacyjne, to drewno nie jest celem ich pracy tylko jej efektem. Wyjaśnił, że zmierza do tego, że to drewno będzie dostępne na rynku lokalnym. Wyraził zdanie, że Lasy Państwowe od zawsze pełnią funkcję służalczą dla społeczeństwa. Dodał, że nie wyobrażam sobie, żeby lokalna społeczność nie mogła korzystać z tych lasów w pełni, tak jak to Polacy są nauczeni. Oznajmił, że już wiadomo, że będzie można po tych lasach chodzić, biegać, jeździć rowerami, zbierać grzyby, zbierać jagody i kupować w nich drewno opałowe. Podkreślił, że lokalna społeczność musi mieć możliwość zakupu taniego surowca opałowego, który jest bezwzględnie potrzebny. Dodał, że co do dalszych konsekwencji tego wyłączenia trzeba sobie zdawać sprawę z dwóch rzeczy: lasy pełnią wiele funkcji, a leśnicy potrafią te funkcje hierarchizować w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu. Poinformował, że te 10 powierzchni wyłączonych z gospodarowania na terenie całej Polski 8 stycznia br. też nie wzięło się znikąd. Zauważył, że te lasy bliżyńskie ktoś wybrał do takiego wyłączenia i na pewno zrobili to też mieszkańcy Bliżyna i okolic. Oznajmił, że leśnicy często stają między młotem a kowadłem, albowiem jedna grupa społeczna chce, aby cięto więcej drzew, a druga grupa chce, aby nic nie wycinano. Nieskromnie powiedział, że on oraz jego koledzy leśnicy znają się na prowadzeniu gospodarki leśnej i potrafią zaspokoić to zapotrzebowanie społeczeństwa na korzystanie z lasów w bardzo różny sposób. Poinformował, że pracuje w tych lasach 35 lat i jego także martwi wiele rzeczy, zastanawia się jak to będzie. Dodał, że jest urodzonym optymistą i po to nosi mundur i pagony, żeby o te lasy dbać. Zapewnił, że nikomu nie da im zrobić krzywdy. Poinformował, że cały czas prowadzone są rozmowy z ministerstwem, ponieważ do tej pory nie ma pewności co z użytkami rębnymi. Oznajmił, że wyłączenie tych 4,5 tys. ha z gospodarki leśnej obowiązuje do końca czerwca tego roku. Przyznał, że nie wie jakie będą kolejne polecenia. Poinformował, że jeśli będą tam tworzone rezerwaty to samorząd będzie o tym wiedział jako pierwszy. Poinformował, że z okazji 100-lecia Lasów Państwowych, Generalna Dyrekcja przesłała do ministerstwa 100 projektowanych rezerwatów na terenie całej Polski. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wysłała 10 takich propozycji wśród, których nie znalazły się ani lasy bliżyńskie, ani lasy suchedniowskie. Wyraził nadzieje, że jego wystąpienie trochę uspokoiło radnych zaniepokojonych obecną sytuacją dotyczącą lasów. Zadeklarował, że jeśli pojawią się jakieś projekty czy plany dotyczące lasów bliżyńskich na bieżąco będzie o tym monitował i prowadził rozmowy. Na koniec podziękował radnym za ich troskę o lasy.

Wójt Gminy Skarżysko Kościelne Pan Jacek Bryzik podziękował wszystkim Członkom Zarządu oraz całej Radzie Powiatu Skarżyskiego VI kadencji za wszystkie słuszne decyzje podejmowane dla rozwoju powiatu skarżyskiego. W szczególny sposób postanowił podziękować Panu Staroście Arturowi Berusowi, który zawsze serdecznie przyjmował go w swoim gabinecie. Oznajmił, że dziś serdecznie dziękuję jemu oraz wszystkim radnym za wszystkie decyzje podejmowane dla dobra mieszkańców gminy Skarżysko Kościelne, tym m.in. busy, które kursują na terenie Majkowa i Lipowego Pola, za bezpieczne przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Majkowie, Grzybowej Górze i przedszkolu samorządowym w Skarżysku Kościelnym. Podziękował za wykonaną ul. Iłżecką w Skarżysku Kościelnym, ul. Świętokrzyską w Grzybowej Górze, za drogę relacji Majków-Michałów, której przebudowa jest w tracie realizacji, za drogą relacji Kierz Niedźwiedzi-Sadek, za projekt pierwszego etapu drogi w Lipowym Polu. Oznajmił, że te wszystkie inwestycje poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców gminy, co jest dla niego ogromnie ważne. Zaznaczył, ze równie ważne było opracowanie dokumentacji projektowej na drugi etap drogi w Lipowym Polu, gdzie mieszkańcy proszą o chodnik, gdyż jest tam niebezpiecznie. Poinformował, że Rada Gminy Skarżysko Kościelne podjęła uchwałę intencyjną w sprawie wsparcia finansowego tej inwestycji i na najbliższej sesji Rady Gminy Skarżysko Kościelne, zabezpieczy w budżecie gminy Skarżysko Kościelne 100 tys. zł na realizację tego zadania.
Następnie w imieniu Gminy Skarżysko Kościele wręczył Staroście Arturowi Berusowi pamiątkową statuetkę, która przedstawia jego serdeczne podejście do drugiego człowieka.
       
Radna Gminy Skarżysko Kościelne Renata Kępa przyłączyła się do podziękowań oraz życzeń, które przekazał wójt. Podkreśliła, że Rada Gminy zabezpieczy te 100 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej na drugi etap drogi w Lipowym Polu. Wyraziła nadzieję, że będzie to owocna współpraca samorządu gminnego z samorządem powiatowym.
       
Starosta Artur Berus przyznał, że jest ogromnie wzruszony. Podziękował za ciepłe słowa. Wyraził zdanie, że są one kierowane do wszystkich radnych, ponieważ człowiek sam nic nie znaczy. Następnie przytoczył cytat wielkiego Polaka, Jana Pawła II: „człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi.”
       
Przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji „Daj szanse” Pan Jerzy Żmijewski poinformował, że fundacja ta jest związana z powiatem skarżyskim od momentu jego powstania. Wyraził zdanie, że jest „dzieckiem powiatu”, a jej inicjatorem była Pani Władysława Kuźnia. Poinformował, że działa ona dzięki dobrowolnym datkom dokonywanym przez darczyńców. Szczególne miejsce wśród darczyńców zajmują radni powiatu skarżyskiego, którzy nieprzerwanie od roku 2001 dokonują wpłat na konto fundacji. W imieniu Rady Nadzorczej szczególne słowa uznania skierował do radnych obecnej kadencji, ponieważ prawie każdy z nich jest darczyńcą fundacji. Wyraził zadnie, że ci ludzie widzą drugiego człowieka i potrzebę udzielenia pomocy, mają otwarte serca na potrzeby innych, szczególnie uzdolnionych ludzi młodego pokolenia. Jak powiedział: „człowiek nie jest wielki przez to, co posiada, lecz przez to kim jest. Nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi.” Serdecznie podziękował radnym za ich wielkie serca i życzył im, aby ta dobroć płynąca z ich serc wróciła do nich ze zdwojoną siłą.

Prezes Fundacji „Daj szanse” Pani Joanna Wężyk oznajmiła, że w związku z upływem kadencji Samorządu Powiatu na ręce Pana przewodniczącego i na ręce Pana starosty, w imieniu Rady Nadzorczej Fundacji „Daj szanse” i przede wszystkim stypendystów fundacji składa serdeczne podziękowania radnym Rady Powiatu VI kadencji, którzy im zaufali i od kilku lat dokonują comiesięcznych wpłat na konto ich fundacji. Wyjaśniła, że misją ich fundacji jest pomoc materialna utalentowanym dzieciom i młodzieży z terenu powiatu skarżyskiego oraz promocja uzdolnionych dzieci w środowisku lokalnym. Jak powiedział Pan przewodniczący fundacja działa od 2000 roku, a nieprzerwanie od 2001 przyznaje stypendia naukowo-socjalne, artystyczne i sportowe, a także nagrody za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach. Ponadto finansuje udział w obozach naukowych, konkursach i festiwalach w kraju i za granicą oraz przyznaje inne świadczenia materialne niezbędne do kształcenia i rozwoju uzdolnień. Fundacja „Daj szansę” swoje zadania statutowe wykonuje głównie dzięki hojności darczyńców i fundatorów, którzy dobrowolnie wspierają finansowo fundusz stypendialny fundacji. Wszystkie te pieniądze przeznaczane są na stypendia dla utalentowanych młodych mieszkańców naszego powiatu. Przez te ostatnie 5 lat przyznano 101 stypendiów na łączną kwotę 224 tys. 500 zł. Poinformowała, że wszyscy mają możliwość poznać tych młodych i zdolnych ludzi podczas koncertów organizowanych przez fundację. Wyraziła zdanie, że ich potencjał i talent to wielki kapitał naszego powiatu. Serdecznie podziękowała całemu Zarządowi Powiatu za owocną współpracę z fundacją „Daj szansę” oraz wspieranie ich działań poprzez udzielanie dofinansowania do organizowanych przez nich koncertów, o które corocznie ubiegają się w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych. Wyraziła nadzieję, że ich fundacja oraz młodzi, utalentowani ludzie będą mogli na nich liczyć także w kolejnych latach. Poinformowała, że w VI kadencji z wpłat radnych powiatu udało się zebrać ponad 80 tys. zł. Następnie zaprosiła na koncert fundacji, który odbędzie się 6 kwietnia br. o godz. 17.00.

Radny Roman Wojcieszek przypomniał, że podczas jego długiej pracy samorządowej, na różnych etapach i na różnych stanowiskach zajmował się Zalewem Bzińskim w Skarżysku-Kamiennej. Oznajmił, że historia tego zalewu sięga tak naprawdę kilkudziesięciu lat, ale prace nigdy nie były tak daleko zaawansowane jak obecnie. Poinformował, od dwóch lat jest przedstawicielem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w zakresie tego zadania.  Oznajmił, że lada moment będzie podpisana bardzo ważna umowa. Wyjaśnił, ze w miniony wtorek został rozstrzygnięty przetarg na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i raportu oddziaływania na środowisko. To opracowanie jest absolutnie kluczowym do dalszych prac. Wyjaśnił, że koncepcja ta musi być dostosowana do obecnych realiów prawnych oraz do realiów środowiskowych. Poinformował, że raport oddziaływania na środowisko z punktu widzenia formalnego nie musiał być opracowany dla zbiornika tej wielkości, a jednak mądrzy ludzie, którzy pracują w tym od lat, uznali, że dla bezpieczeństwa tej inwestycji należy ten raport oddziaływania na środowisko wykonać. Powodem jest przede wszystkim potencjalne zagrożenia wynikające z działalności ekologów. Poinformował, że mówi o tym właśnie dziś, ponieważ zmienił się układ pewnych sił politycznych w naszym kraju. Z przykrością stwierdził, że od 15 października 2023 r. wielu urzędników, którzy pracują nad tym tematem, wykazywało wielką ostrożność przy podejmowaniu pewnych decyzji, a niektórzy nawet spowodowali pewne wyhamowanie. Dlatego też ten przetarg, który powinien się rozstrzygnąć jeszcze przed 15 października 2023 r., został rozstrzygnięty dopiero w miniony wtorek. Wyraził nadzieję, że umowa zostanie podpisana, lecz będzie to wymagało współpracy pomiędzy różnymi szczeblami samorządowymi, bez barw politycznych. Zwrócił uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich 4 lat prace w tym zakresie bardzo się posunęły i szkoda by było, gdyby to wszystko przepadło. Dodał, że główną funkcją tego zbiornika ma być funkcja przeciwpowodziowa, co będzie miało wpływ nie tylko na samo miasto Skarżysko-Kamienna, ale także na tereny poniżej. Oznajmił, że niezbędna będzie współpraca także z gminami z powiatu starachowickiego. Zauważył, że zbiornik niewielką częścią wchodzi w lasy bliżyńskie i jeżeli powstanie tam rezerwat to będzie to duża przeszkoda dla dalszej realizacji inwestycji. Podkreślił, że należy zrobić wszystko, aby nie zaprzepaścić tego co już zostało zrobione w kwestii zbiornika Bzińskiego. Wyraził nadzieję, że samorządowcy zawsze będą wspierać tę ważną inwestycję.

Radny Grzegorz Małkus oznajmił, że chciał skierować swoje słowa do leśników, którzy zaszczycili radnych swoją obecnością na dzisiejszych obradach. Podziękował im za obecność i złożenie wyjaśnień, które uspokoiły obawy radnych. Wyraził zdanie, że apel przygotowany przez radnych w tym zakresie wzmocni działania panów leśników, którzy mają lasy w sercu i zrobią wszystko, żeby zadbać o naturę i interesy mieszkańców. Podkreślił, że to właśnie leśnicy złożyli jako pierwsi daninę krwi w lasach na Borze i na Brzasku, więc jak widać mundury ich do czegoś zobowiązują.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w imieniu radnych złożył serdeczne życzenia mieszkańcom powiatu skarżyskiego. Następnie na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu Skarżyskiego złożył prezent – królika - który ma być symbolem tego, że w pewnych sprawach inwestycyjnych radnym udało się złapać przysłowiowego królika, ale w niektórych niestety jeszcze będą go gonić.
 
Radny Emil Tokarczyk zauważył, że dzisiejsza sesja ma specyficzny charakter, ze względu na to, że jest to ostatnia w tej kadencji sesja robocza. W związku z tym postanowił poruszyć pewien istotny temat. Zauważył, że radni są po to, żeby wsłuchiwać się w głos społeczeństwa, żeby realizować interes społeczny. Oznajmił, że dziś radni będą głosować uchwałę dotyczącą dwóch zalewów z terenu powiatu skarżyskiego – zalewu w Mostach i zalewu w Suchedniowie. Wyjaśnił, że chodzi o wprowadzenie tam zakazu pływania dla jednostek pływających napędzanych silnikiem spalinowym. Dodał, że uchwała ta jest także pokłosiem petycji, która dotarła do Rady Powiatu, pod którą podpisało się 695 mieszkańców gminy Suchedniów. Petycja miała na celu wprowadzenie  ww. zakazu ze względu na to, że te zbiorniki są nieduże, a cel ich istnienia jest czysto rekreacyjny i wypoczynkowy, a więc doskonale wpisujący się w zapisy ustawy, która daje prerogatywy, właśnie Radzie Powiatu do wprowadzenia tego rodzaju zakazu. Zwrócił się do radnych z prośbą o przychylenie się do tego projektu uchwały.
Korzystając z uroczystej atmosfery przyłączył się do podziękowań dla pracownic Biura Rady Powiatu. Oznajmił, że zawsze mógł liczyć na ich pomoc. Zauważył, że po raz pierwszy był radnym powiatowym, ponad to miał zaszczyt pełnić funkcję przewodniczącego Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego. Wyraził nadzieję, że nikogo nie zawiódł.
 
Ad. pkt 7 Sprawozdanie roczne z wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia.

Sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz przedstawiła sprawozdanie roczne z wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia.
Odnosząc się do sytuacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej oznajmiła, że przychody placówki na rok 2023 zostały zaplanowane w wysokości 99 mln 520 tys. zł, wykonanie to kwota 100 mln 405 tys. zł. Koszty w planie finansowym wynosiły 116 mln zł, wykonanie jest mniejsze i wyniosło 115 mln 569 tys. zł. Wynik finansowy Szpitala Powiatowego za rok 2023 to strata netto w wysokości 15 mln 176 tys. zł. Dodała, że strata planowana była w kwocie 16 mln zł.
Odnosząc się do Obwodu Lecznictwa Kolejowego poinformowała, że placówka zaplanowała przychody w kwocie 11 mln 700 tys. zł, wykonanie to kwota 12 mln 585 tys. zł. Koszty zaplanowano w wysokości 12 mln 500 tys. zł, wykonanie 12 mln 948 tys. zł. W roku 2023 placówka odnotowała stratę w wysokości 363 tys. 218 zł. 23 gr. W planie była to kwota w wysokości 800 tys. zł.
Oznajmiła, że w Międzyzakładowym Ośrodku Medycyny Pracy przychody zaplanowano w wysokości 3 mln 102 tys. zł, wykonanie to kwota 3 mln 65 tys. zł. Planowane koszty - 3 mln 102 tys. zł, a wykonanie wyniosło 3 mln 240 tys. zł. W przypadku trzeciego podmiotu leczniczego również odnotowano stratę. Jest to kwota w wysokości 175 tys. zł. 72 zł.  
Oznacza to, że wszystkie 3 placówki do końca września będą musiały przygotować programy naprawcze w związku z zaistniałą stratą finansową.
Poinformowała, że stan zobowiązań i należności na dzień 31 grudnia 2023 r. przedstawiał się następująco:
- Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej - zobowiązania - 104 mln 891 tys. zł, z tytułu dostaw i usług - 7 mln 290 tys. zł, podatków - 537 tys. 827 zł, składki ZUS - 3 mln 845 tys. zł, świadczeń pracowniczych - 4 mln 699 tys. zł, pożyczek - 88 mln zł. Dodała, że pozostałe zobowiązania to kwota 288 tys. zł. W zobowiązaniach występują zobowiązania wymagalne w kwocie 4 mln 597 tys. 401 zł, należności - 6 mln 668 tys. zł.
- Obwód Lecznictwa Kolejowego w Skarżysku-Kamiennej -  zobowiązania na koniec grudnia 2023 r. wyniosły ponad 1 mln zł, z tytułu dostaw i usług - 214 tys. 557 zł., podatków i ubezpieczeń - 244 tys. zł, wynagrodzeń - 539 tys. zł, PPK  - 566 zł, - Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - 1 tys. 437 zł. Zobowiązania wymagalne w Obwodzie Lecznictwa nie występowały. Należności na koniec grudnia ubiegłego roku to kwota 1 mln 368 tys. zł.
- Międzyzakładowy Ośrodek Medycyny Pracy w Skarżysku-Kamiennej -  zobowiązania - 124 tys. 345 zł. Z tego zobowiązania publiczno-prawne - 57 tys. 481 zł, z tytułu dostaw i usług - 66 tys. 864 zł. W przypadku Międzyzakładowego Ośrodka zobowiązania wymagalne nie wystąpiły. Należności na koniec ubiegłego roku to kwota 293 tys. zł.
/materiał w załączeniu/

Radny Mieczysław Bąk oznajmił, iż odnosząc się do sytuacji finansowej wszystkich jednostek służby zdrowia tj. OLK, MOMP-u, Szpitala, należy stwierdzić, że sytuacja finansowa tych jednostek nie napawa optymizmem. Wyraził zdanie, że w przypadku OLK i MOMP wystąpiła niewielka strata za 2023 r. i nie wynika ona z winy dyrektorów tych jednostek, ale z przyczyn od nich niezależnych, głównie z niskich wycen Narodowego Funduszu Zdrowia za świadczone usługi na rzecz pacjentów. Optymizmem też nie napawają prognozy na 2024 r. Poinformował, że w stosunku do szpitala sytuację odzwierciedla protokół Komisji Rewizyjnej, który radny przedstawi w punkcie 12. Całą 5,5-letnią kadencje Pan Starosta oraz Członkowie Zarządu mówili, że brak kompleksowych rozwiązań, niskie wyceny świadczeń to wina rządów PiS. Zapytał co dziś powiedzą te osoby, gdy Polską nie rządzi już PiS, a ich przedstawiciele. Wyraził zdanie, że dziś dla władzy ważniejsza jest kwestia pigułki „po”, aborcji czy komisje śledcze. Oznajmił, że z wypowiedzi dyrektora szpitala na Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego wynika, że główna firma udzielająca kredytów odmówiła ich udzielenia. Pan dyrektor zaciągnął kredyt w innej firmie, w związku z czym radny zapytał jakim kosztem. Dodał, że na Komisji padły informacje, że jeden z zadłużonych szpitali miał do spłaty ratę w wysokości 10 mln zł i szukał pomocy między innymi w rządzie. Pomoc ta została udzielona poprzez przesunięcie terminu spłaty ratę z kredytu na maj. Ale w maju ten szpital będzie już miał do spłaty, nie 10, a 20 mln zł. Oznajmił, że za moment może dojść do sytuacji, gdy po wyborach szpital nie uzyska kredytu. Zapytał czy w przypadku Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej też zostanie załatwione przesunięcie raty spłaty zadłużenia. Podkreślił, że on i jego koledzy oraz koleżanka z Klubu od lat prosili Pana Starostę oraz Zarząd, aby ten zajął się sprawami szpitala, na co ci nie reagowali. Wyraził zdanie, że zapomnieli oni o szpitalu, pracownikach, pacjentach. Problem pozostawili do rozwiązania dyrektorowi szpitala, pozbawiając go wpływu środków z pokrycia rocznych strat szpitala od 2019 r. Odnosząc się do sprawozdania z wykonania planu finansowego szpitala za 2023 r., dział 3 - Strata szpitala za 2023 r. to kwota 15 mln 163 tys. 863 zł i 20 gr skorygowana o kwotę podatku dochodowego oraz koszty amortyzacji wynosi 11 mln 143 tys. 453 zł i 45 gr. Jeżeli tę stratę pomniejszymy o koszty obsługi zadłużenia, tj. 9 mln 616 tys. 300 zł i 68 zł to faktyczna strata szpitala za 2023 r. powinna być na poziomie 1 mln 527 tys. 155 zł 77 gr, a nie 15 mln zł. Poinformował, że jeżeli dodamy do tego stratę, zadłużenie całkowite 104 mln zł, zobowiązania krótkoterminowe to jest kwota ok. 150 mln zł. Wyraził zdanie, że jeżeli Powiat Skarżyski pokrywał by straty szpitala tak jak do 2019 roku, to dziś szpital na pewno byłby w innej sytuacji. Poinformował, że skorygował swoje wystąpienie z uwagi na panującą atmosferę, ale z przykrością stwierdził, że w jego ocenie, moralną odpowiedzialność za ww. sytuację finansową ponosi Pan Starosta i zarząd.
 
        Radny Jerzy Żmijewski poinformował, że na wczorajszym posiedzeniu Rada Społeczna Obwodu Lecznictwa Kolejowego pozytywnie zaopiniowała zarówno sprawozdanie finansowe, jak i program działania i plan finansowy wraz z zakupami inwestycyjnymi na rok 2024 podejmując w tej mierze stosowne uchwały. Oznajmił, że jeśli chodzi o sprawozdanie za 2023 rok to we wszystkich środkach finansowych po stronie dochodowej znaczący udział mają wpływy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zauważył, że dyrektorzy SP ZOZ, OLK i MOMP wielokrotnie powtarzali, że procedury medyczne są niedoszacowane, co bezpośrednio przekłada się na wynik finansowy. Nadto należy zwrócić uwagę, że od lipca 2023 r. wprowadzone zostały zmiany w wynagrodzeniach, które w konsekwencji, zgodnie z ustawą Narodowy Fundusz Zdrowia powinien pokrywać w 100%, czego niestety nie czyli. Powtórzył to co powiedziała Pani Sekretarz, że po stronie należności w Obwodzie Lecznictwa Kolejowego mamy 1 mln 368 tys. zł, po stronie zobowiązań 1 mln 1 tys. zł. Wyraził zdanie, że gdyby podsumowano to rachunkowo, to wynik daje 367 tys. 399 zł i 91 gr nadwyżki rachunkowej.  Strata, o której mówiła Pani sekretarz jest rzeczywiście bez amortyzacji i wynosi rachunkowo 363 tys. 218 zł i 23 gr. Natomiast w bilansie amortyzacja wynosi 349 tys. 829 zł i 12 gr. Oznajmił, że zgodnie z ustawą o rachunkowości jeżeli zbilansujemy wynik ujemny z amortyzacją, to ta strata Obwodu Lecznictwa Kolejowego z ubiegłego roku wynosi 13 mln 389 tys. 11 zł. Poinformował, że podczas posiedzenia Rady Społecznej Obwodu Lecznictwa Kolejowego jej członkowie podziękowali Panu Dyrektorowi za dobrą i efektywną pracę, za dbałość o pacjenta i życzyli dalszej dobrej, efektywnej pracy dla dobra mieszkańców powiatu skarżyskiego i dobrej współpracy z Radą i Zarządem Powiatu Skarżyskiego.

Starosta Artur Berus pozwolił sobie odnieść się do wystąpienia Pana radnego Mieczysława Bąka. Przyznał, że wnikliwie wsłuchiwał się w jego wystąpienie i musi zgodzić się z jedną rzeczą, o której ten powiedział. Mowa o niskim poziomie wycen usług medycznych, który powoduje, że szpitale powiatowe w Polsce przyjmują taki, a nie inny wynik finansowy. Wyraził zdanie, że sprawy dotyczące sytuacji finansowej szpitala były jednym z głównych tematów dyskusji na posiedzeniach Rady Powiatu Skarżyskiego. Poinformował, że według najnowszych informacji z Ministerstwa Zdrowia zadłużenie szpitali powiatowych w Polsce wynosi już 25 mld zł. Dodał, że dotyczy to 300 jednostek. Oznajmił, że Członkowie Zarządu Powiatu oraz Rada Powiatu Skarżyskiego są przygotowani do wszelkich fundamentalnych zmian w ochronie zdrowia. Poinformował, że jako podmiot założycielski wspierali szpital na tyle ile mogli, a gdyby pokrywali jego stratę co roku to musieliby zoptymalizować zatrudnienie we wszystkich podległych jednostkach organizacyjnych. Wyraził zdanie, że rolą samorządu jest wspieranie jednostek, których to jest podmiotem założycielskim, a nie utrzymywanie ich.

Ad. pkt 8 Program Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy  w Powiecie Skarżyskim:

1) informacja z realizacji Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w Powiecie Skarżyskim na lata 2021 – 2023
 
     Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej Pan Bogusław Ciok przedstawił informację z realizacji Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w Powiecie Skarżyskim na lata 2021 – 2023.  Poinformował, że w 2023 r. liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych oraz stopa bezrobocia rejestrowanego w powiecie skarżyskim nie była tak niska jeszcze nigdy w historii. Na koniec grudnia 2023 r. zarejestrowane osoby bezrobotne tworzyły zbiorowość liczącą 3 tys. 365 osób, a stopa bezrobocia wyniosła 14,6%. Oznajmił, że mimo realnego spadku poziomu bezrobocia, sytuacja na lokalnym rynku pracy wciąż pozostaje trudna. Niemal 84% zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie skarżyskim to osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy, z czego 60% stanowią osoby długotrwale bezrobotne, czyli takie, które na przestrzeni 2 ostatnich lat przynajmniej rok czasu i 1 dzień były zarejestrowane w urzędzie pracy. Poinformował, że w 2023 roku dokonano łącznie 4 tys. 370 rejestracji. Osoby powracające do ewidencji urzędu pracy stanowiły ponad 90% wszystkich rejestracji. Średni czas pozostawania w ewidencji urzędu pracy wynosi:
- dla kobiet 823 dni, tj. 2 lata, 3 miesiące,
- dla mężczyzn 662 dni, tj. 1 rok i 10 miesięcy.
     Oznajmił, że w roku 2023 na realizację zadań z zakresu promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej urząd dysponował kwotą 19 mln 800 tys. zł i była to kwota o 1 mln większa niż w roku 2022. Dodał, że w tym roku dysponują kwotą o 5,2 mln zł wyższą. Wyraził zdanie, że w związku z powyższym nie powinno zabraknąć tych środków przez cały rok. Poinformował, że w 2023 roku budżet został wykorzystany w blisko 99%, a planowana efektywność zatrudnieniowa wynosi 84%. Zaktywizowano 1 tys. 341 osób bezrobotnych. Aktywizacja polegała na stażach tj. 729 osób, prace interwencyjne - 127 osób, prace społecznie użyteczne - 61 osób. Jednorazowe środki na podjęcie  działalności gospodarczej - 99 osób. Refundacja kosztów wyposażenia, doposażenia stanowiska pracy - 129 osób, bony na zasiedlenie - 99 osób i szkolenia i studia podyplomowe - 97 osób. Również w 2023 r.  rozpoczęto realizację projektów w ramach nowej perspektywy  unijnej na lata 2021-2027. Pozyskali dodatkowe środki w wysokości 1 mln 70 tys. zł z rezerwy funduszu pracy na realizację 2 programów aktywizacji zawodowej bezrobotnych w regionie wysokiego bezrobocia.
/materiał w załączeniu/
W tym punkcie głos zabrali:

     Radna Renata Bilska zauważyła, że w przedstawionym materiale podano informację, że w porównaniu do stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 41 osób. W jego dalszej części jest napisane, że liczba bezrobotnych kobiet zmniejszyła się o 50. Zapytała czy jest to pomyłka.
    
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej Pan Bogusław Ciok wyjaśnił, że mowa jest o końcu roku. Zauważył, że pod koniec roku był taki moment, że liczba bezrobotnych była zdecydowanie mniejsza niż na koniec roku, czyli na dzień 31.12.2023 roku. Zauważył, że w 2023 roku  zarejestrowało się więcej osób niż założono indywidualnych planów działania. Wyjaśnił, że wynika to z tego, że osoby rejestrujące się pod koniec roku miały umówione terminy z doradcami, z którymi miały tworzyć swoje indywidualne plany działania na początku 2024 roku.
    
Radna Renata Bilska oznajmiła, że smuci ją fakt, że w dalszym ciągu mamy dwucyfrowy wskaźnik bezrobocia. Wyraziła zdanie, że świadczy to o tym, że mamy jeszcze dużo do zrobienia i wspólnie z przyszłym prezydentem miasta należy dążyć do tego, aby wskaźnik ten w końcu był jednocyfrowy.
   
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej Pan Bogusław Ciok przyznał, że jest to słuszna uwaga, lecz należy ją skierować do prezydenta, bo to on tworzy miejsca pracy. Wyjaśnił, że rolą PUP jest łagodzenie skutków bezrobocia. Zwrócił uwagę na fakt, że ten stan bezrobocia nie jest  efektem ostatnich lat. Oznajmił, że sytuacja ta utrzymuje się od transformacji z 1989 r.
    
Radny Grzegorz Małkus oznajmił, że nie zgadza się z tym, że to prezydent tworzy miejsca pracy, ponieważ nie jest to jego zadanie. Zauważył, że dziś mowa jest o realizacji programu za lata 2021-2023, ale analizując liczbę zarejestrowanych bezrobotnych przez Powiatowy Urząd Pracy na przestrzeni od 2011 r. można zauważyć, że najbardziej radykalny spadek zarejestrowanych osób bezrobotnych był w roku 2017. Wówczas liczba ta spadła do 3 tys. 811. Przypomniał, że w 2019 roku liczba ta wzrosła do 4 tys. 176, w związku z czym cieszy go, że na koniec 2023 roku wynosiła 3 tys. 356. Oznajmił, że jest to najlepszy wynik od 2011 roku i należy się z tego cieszyć. Przyznał, że należą się słowa uznania dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy.
     Przyznał, że nadal martwi go, iż procentowo najwięcej bezrobotnych jest w gminie Skarżysko-Kamienna. Wyraził zdanie, że gdyby faktycznie było tak jak mówi obecny Prezydent Miasta, że to on zajmuje się tworzeniem miejsc pracy to wskaźnik ten powinien być o wiele mniejszy. Zapytał czy ten mniejszy wskaźnik bezrobocia jest faktycznie związany z tworzeniem nowych miejsc pracy. Poprosił o informację jaka jest stabilność utworzonych miejsc pracy w skutek wsparcia udzielonego z PUP w Skarżysku-Kamiennej.
    
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej Pan Bogusław Ciok oznajmił, że PUP nie robił takiej analizy. Wyjaśnił, że to co powiedział na temat tworzenia miejsc pracy przez prezydenta było przenośnią. Oznajmił, że rolą prezydenta jest tworzenie miejsc przyjaznych dla rozwoju gospodarczego. Poinformował, że jeśli chodzi o dofinansowania do otwarcia działalności gospodarczej przez PUP to 60-70% osób korzystających z tej formy wsparcia kontynuuje swą działalność po wywiązaniu się z umowy. Wyjaśnił, że w przypadku refundacji utworzenia nowego stanowiska pracy pracodawca musi utrzymać to miejsce przynajmniej przez 2 lata. W tym czasie pracownik zdąży nauczyć się zawodu, zostanie przeszkolony, nabierze doświadczenia i szkoda będzie go zwolnić. Oznajmił, że w tym przypadku efektywność jest zdecydowanie większa. Poinformował, że często zdarza się tak, że przedsiębiorcy cały czas korzystają z nowych form wsparcia i rozwijają swoje firmy. Wyraził zdanie, że środki, którymi dysponuje PUP w Skarżysku-Kamiennej są wydawane w sposób efektywny.
    
Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk oznajmił, że zna przypadki, gdzie firmy te naprawdę znakomicie się rozwijają. Ponadto obecnie osoby chcące rozwijać swą działalność gospodarczą mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 42 tys. zł. Przyznał, że jest to niebagatelna kwota.
    
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej Pan Bogusław Ciok oznajmił, że do 2022 roku dofinansowanie to wynosiło 20-25 tys. zł i większość urzędów pracy dysponowało właśnie taką kwotą. Poinformował, że dyrekcja PUP w Skarżysku-Kamiennej jako pierwsza podjęła decyzję o zwiększeniu tej kwoty do prawie maksymalnej kwoty, czyli 6 średnich krajowych, tj. 42 tys. zł. W związku z powyższym szereg urzędów poszło za nimi w tym kierunku i także oferują wyższą kwotę dofinansowania. Poinformował, że przedtem zakładano, że lepiej dać mniej pieniędzy większej ilości osób, niż więcej pieniędzy pojedynczym jednostkom. Oznajmił, że dzięki tak wielu przyznanym środkom PUP może działać skuteczniej i zachęcać potencjalnych przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy, jak również osoby bezrobotne do rozpoczynania działalności gospodarczej.
 
2)    rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy w powiecie skarżyskim na lata 2024 – 2030”
       
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej Pan Bogusław Ciok przedstawił „Program promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy w powiecie skarżyskim na lata 2024 – 2030 ”.
/materiał w załączeniu/
         
Sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy w powiecie skarżyskim na lata 2024 – 2030” wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/
Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 15 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie przyjęcia „Programu promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy w powiecie skarżyskim na lata 2024 – 2030” została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 413/LXII/2024.

Ad. pkt 9 Powiatowa Strategia Rozwiazywania Problemów Społecznych:

1) sprawozdanie z realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych  Powiatu Skarżyskiego na lata 2021-2023

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Paweł Perkowski przedstawił sprawozdanie z realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych  Powiatu Skarżyskiego na lata 2021-2023. Poinformował, że ogólnym celem założonym w strategii było podniesienie jakości życia mieszkańców, a przybliżeniu tego celu służyły cele szczegółowe:
Cel 1. Aktywizacja zawodowa bezrobotnych mieszkańców powiatu, promocja zatrudnienia i łagodzenie skutków bezrobocia, co bezpośrednio wiąże się z materiałem, który przedstawiał Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej Pan Bogusław Ciok.
Cel 2. Kompleksowe wsparcie rodzin w prawidłowym funkcjonowaniu.
Cel 3. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych oraz seniorów we wszystkich dziedzinach życia.
Cel 4. Tworzenie warunków sprzyjających właściwej ochronie zdrowia oraz bezpieczeństwa mieszkańców.
/materiał w załączeniu/

2) rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowej Strategii Rozwiazywania Problemów Społecznych Powiatu Skarżyskiego na lata 2024-2030

           Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Paweł Perkowski poinformował, że Powiatowa Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Skarżyskiego na lata 2024-2030 będzie przede wszystkim kontynuacją minionej strategii założonej tylko na 3 lata. Jej przygotowanie bazuje na poprzednich celach i założeniach. Oznajmił, że zostały w niej przyjęte takie same cele jak w poprzedniej strategii. Misją nadal jest powiat systematycznie podnoszący jakość życia mieszkańców, sprzyjający aktywności społecznej, zawodowej, edukacyjnej, wspierający osoby niepełnosprawne i seniorów. Jeśli chodzi o monitoring, to system monitorowania postępów w osiąganiu założonych celów poprzez podjęte działania, a w konsekwencji realizacji misji jest integralną częścią każdego dokumentu strategicznego, również przedstawionej strategii. Ewaluacja i monitoring w swoim założeniu mają być elementami wspomagającymi realizację tego dokumentu. Poinformował, że do analizy zmian używane będą zdefiniowane w strategii wskaźniki realizacji podejmowanych działań przedstawione w dokumencie w rozdziale drugim, w punkcie drugim. Za prowadzenie monitoringu i ewaluacji strategii odpowiadać będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku-Kamiennej, a raporty z jej realizacji będą przedstawiane Radzie Powiatu wraz z rocznymi sprawozdaniami z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
         
Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowej Strategii Rozwiazywania Problemów Społecznych Powiatu Skarżyskiego na lata 2024-2030 wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały wraz z autopoprawką pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie przyjęcia Powiatowej Strategii Rozwiazywania Problemów Społecznych Powiatu Skarżyskiego na lata 2024-2030 została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 414/LXII/2024.

Ad. pkt 10 Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Skarżyskim:

1) sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Skarżyskim na lata 2021- 2023

     Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Paweł Perkowski przedstawił sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Skarżyskim na lata 2021- 2023. Poinformował, że głównym celem programu jest wspieranie rozwoju pieczy zastępczej na terenie powiatu skarżyskiego, profesjonalizacja systemu pieczy zastępczej zapewniającego dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej możliwości wychowywania się w środowisku zastępczym, odpowiednim z uwagi na ich wiek, stan zdrowia oraz niedostosowanie społeczne. Osiągnięciu celu głównego służyły następujące cele szczegółowe:
Cel 1. Rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej.
Cel 2. Wspieranie osób sprawujących różne formy rodzinnej pieczy zastępczej w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Cel 3. Wspieranie procesu usamodzielnienia pełnoletnich wychowanków rodzinnej, instytucjonalnej pieczy zastępczej.
Cel 4. Powrót dziecka z pieczy zastępczej do rodziny naturalnej.
/materiał w załączeniu/

2) rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Skarżyskim na lata 2024- 2026

          Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Paweł Perkowski poinformował, że  program ten jest kontynuacją minionego programu, a cele wyznaczone w nim cele są bardzo podobne do tych wyznaczonych na lata 2021-2023. Oznajmił, że w 2023 r. w PCPR odbyła się dosyć kompleksowa i szczegółowa kontrola Najwyższej Izby Kontroli. Dotyczyła właśnie systemu pieczy zastępczej, a program został poprawiony o sugestie dotyczące wniesienie pewnych zmian do Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Skarżyskim na lata następne, tj. 2024-2026. Wyjaśnił, że monitoring programu będzie polegał na zbieraniu i analizowaniu danych dotyczących zrealizowanych zadań zawartych w sprawozdaniach merytorycznych oraz finansowych organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Najważniejszym zadaniem jakie stoi przed organizatorem pieczy zastępczej, tj. PCPR jest realizacja wszelkich zadań służących do zapewnienia opieki dzieciom pozbawionym czasowo lub na stałe opieki rodziców naturalnych. Prezentowany program stanowi podwaliny budowy efektywnego system rozwoju różnorodnych form pieczy zastępczej. Zauważył, że w społeczeństwie przyjęło się, że rodzinna forma jest czymś lepszym niż forma instytucjonalna. W jego przekonaniu, opierając się na doświadczeniu nie należy przekreślać tej instytucjonalnej pieczy zastępczej. Poinformował, że program przewiduje różnego rodzaju akcje zachęcające do powstawania nowych rodzin zastępczych. Wyraził zdanie, że jeśli ktoś nie będzie miał takiej woli, żeby opiekować się dziećmi w pieczy zastępczej, to żadne promocje czy finansowe zachęty nie przyniosą spodziewanego efektu w wieloletnim wymiarze. Poinformował, że na terenie naszego powiatu bezustannie trwają poszukiwania różnych rozwiązań napotykając na brak odpowiednich kandydatów. W związku z powyższym w 2023 roku PCPR w Skarżysku-Kamiennej podpisało umowę z zawodową rodziną zastępczą na terenie powiatu pabianickiego. Przyznał, że współpraca jest trochę uciążliwa ze względu na odległość, ale najważniejsze jest to, że udało się podpisać umowę, a limit został zrealizowany. Poinformował, że w tym roku limit jednej nowej rodziny zawodowej został wyczerpany już na początku roku. Poinformował, że pozyskiwanie nowych rodzin zastępczych jest bardzo trudnym procesem. Oznajmił, że postulowałby o rozbudowę istniejących już placówek o przynajmniej kolejne 14 miejsc. Zauważył, że rodzinna piecza z założenia jest dobra, ale to w instytucjonalnej z dziećmi pracują fachowcy, a w rodzinnej różnie to bywa.
    
Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Skarżyskim na lata 2024- 2026 wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/
Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Skarżyskim na lata 2024- 2026 została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 415/LXII/2024.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk ogłosił 20 minutową przerwą.

Po przerwie:

Ad. pkt 11 Przyjęcie apelu Rady Powiatu Skarżyskiego w sprawie wstrzymania prac gospodarczych oraz planów utworzenia Rezerwatu Bliżyn na obszarze Natura 2000 Lasy Suchedniowskie.

         Radny Mieczysław Bąk przedstawił apel Rady Powiatu Skarżyskiego w sprawie wstrzymania prac gospodarczych oraz planów utworzenia Rezerwatu Bliżyn na obszarze Natura 2000 Lasy Suchedniowskie.
/materiał w załączeniu/
        Podkreślił, że odkąd nasi pradziadowie przyszli na tereny obecnego powiatu skarżyskiego są związani z lasem. Zauważył, że las żywił okolicznych mieszkańców przez stulecia, dawał grzyby, jagody, budulec. Powstawały pierwsze wsie, a pierwszymi leśnikami byli właśnie nasi pradziadowie. Oznajmił, że w okresie okupacji las był schronieniem dla miejscowej ludności. Praktycznie wielu z nas wchodząc do lasu nawet nie zwracało uwagi na to, że jest w rezerwacie. Poinformował, że wstrzymania wycinki spowodowało to, że wielu właścicieli tzw. Zakładów Usług Leśnych z dnia na dzień straciło pracę. Oznajmił, że z posiadanych przez niego informacji wynika, że 28 grudnia 2023 r. podpisali oni umowy na prace leśne, to jest wyrąb, trzebionka. Poinformował, że rozmawiał z jednym z pracodawców, który na stałe zatrudnia 10 osób. Dodał, że praca w lesie nie polega tylko na wycinkach, ale także na uporządkowaniu terenu, nasadzeniach, przygotowaniu nowych lasów, a w sezonie w prace te zaangażowanych jest ok. 50 osób. Poinformował, że na naszym terenie jest dwóch takich pracodawców, a w związku z otrzymanymi wypowiedzeniami kontraktów 8 stycznia br. musieli oni zwolnić swoich pracowników. W związku z powyższym ci ludzie poszli do prawnika z zapytaniem czy mogą iścić jakieś roszczenia z tego tytułu w stosunku do Lasów Państwowych. Okazało się, że Lasy Państwowe są tak dużą jednostką państwową, że właściciele takich małych zakładów nie są w stanie nic wskórać. Radny zapewnił, że nie jest przeciwko rezerwatom, lecz przeciwko temu, aby nie były one chronione, ścisłe, bo do takich nie będą mogli wchodzić okoliczni mieszkań. Poinformował, że w okolicach Sorbina, Odrowążka w sezonie jest wysyp grzybów. Całe rodziny angażują się z ich zbiory po to, aby móc podreperować domowy budżet. Zauważył, że większość okolicznych gospodarstw ogrzewanych jest drewnem, a najtaniej można je pozyskać zgłaszając się do gajowego, który wyznaczy pewien kwadrat, w którym zrobi się trzebionkę. Poinformował, że w niedzielę brał udział w jednym ze spotkań z mieszkańcami gminy Bliżyn, którzy są oburzeni. Oznajmił, że podjęto pewne działania po to, aby osoby decyzyjne zrozumiały, że społeczeństwo nie zgadza się z pewnymi decyzjami i nie chce, by weszły one w życie. Zauważył, że leśniczy podczas swojego wystąpienia powiedzieli, że są służbą mundurową, czyli taką, która wykonuje rozkazy. Poinformował, że Rezerwat przyrody Bliżyn – Kopalnia Ludwik nie powstał tak nagle, bo Nadleśnictwo Suchedniów przygotowywało ten rezerwat od ponad 2 lat i w listopadzie 2023 roku w ogólnopolskim konkursie Ekolaury 2022 organizowanej przez Polską Izbę Ekologiczną Nadleśnictwo Suchedniów było laureatem. Tę nagrodę odebrał Pan Nadleśniczy Piotr Fitas, który z tymi decyzjami odnośnie wyłączenia wycinki troszeczkę się nie zgadzał. Oznajmił, że z tego co wie, Pan nadleśniczy na razie jest postawiony do dyspozycji Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Radny oznajmił, że próbował zaprosić na dzisiejsze obrady osoby zainteresowane m.in. właścicieli ZUL. Poinformował, że podczas sesji w Bliżynie był obecny jeden w nich, lecz dziś nie zdecydował się na uczestnictwo w sesji Rady Powiatu Skarżyskiego. Radny oznajmił, że jest taka możliwość, że Lasy Państwowe chcą zrekompensować straty tym firmom, które podpisały umowę na prace leśne i prawdopodobnie zrobią konkursy na prace w innych nadleśnictwach i firmy te będą mogły dostać działki do wykonania robót leśnych. Wyraził zdanie, że patrząc na przykład Nadleśniczego Piotra Fitasa nikt nie chce się narażać. Poinformował, że podczas wspomnianego niedzielnego spotkania mieszkańcy wyrazili obawę, że apel ten nie zostanie przyjęty. Radny Mieczysław Bąk wyraził nadzieję, że radni Rady Powiatu Skarżyskiego staną ponad podziałami i przyjmą przedstawiony przez niego apel.

Członek Zarządu Tadeusz Bałchanowski wyraził zdanie, że Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej w Radomiu Pan Roman Wróblewski powiedział już wszystko na ten temat. Przypomniał, że wstrzymanie wycinki i pozyskiwania drewna obowiązuje do czerwca i te wszystkie podmioty, które brały udział w tych przetargach zostały o tym poinformowane. W tej chwili na tych terenach będą oni wykonywali prace pielęgnacyjne. Oznajmił, że został przygotowany plan zagospodarowania lasów i leśniczy się do tego odniosą. Wyraził zdanie, że radni nie powinni ingerować w sprawy kadrowe gospodarki leśnej. Przyznał, że szanuje Nadleśniczego Piotra Fitasa, który jego zdaniem był wspaniałym leśniczym, ale radni nie powinni się odnosić do tej sytuacji. Oznajmił, że nie dojdzie do tego, że mieszkańcy nie będą mieli możliwości korzystać z zasobów leśnych po to, aby wzbogacić budżet domowy.

Radny Roman Wojcieszek oznajmił, że dość dokładnie przejrzał przedstawiony przez radego Mieczysława Bąka apel i nie zauważył, żeby ktoś w nim wtrącał się w sprawy kadrowe. Zauważył, że dziś należy skupić się na apelu, który należy przyjąć. Przyznał, że ma pełne zaufanie dla polskich leśników, dla których praca jest służbą, która jest w ich sercach. Oznajmił, że ci ludzie kochają lasy i nie pozwolą, żeby działo się w nich coś złego. Zauważył, że każdy kawałek lasu państwowego ma dziesięcioletni plan urządzania lasu, a wyrąb nie jest jego jedynym elementem. Tam jest wiele innych elementów, które są integralną częścią środowiska leśnego, w tym wycinka, trzebieże, nasadzenia i wiele czynności pielęgnacyjnych. Wyraził zdanie, że apel ten jest potrzebny, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że olbrzymi obszar lasów suchedniowsko-bliżyńskich stanie się rezerwatem ścisłym. Gdy do tego dojdzie nie będzie już można wejść do lasu po jagody czy grzyby. Oznajmił, że nie można dopuścić do tego, że ekoterroryści będą czyhać na mieszkańca okolicznych wiosek, który wejdzie do lasu na grzyby i na jagody po to, aby podreperować swój budżet i nie doprowadzi go na policję z dowodem przestępstwa w postaci koszyka z płodami runa leśnego. Oznajmił, że ufa leśnikom, natomiast nie ufa pani minister. Zauważył, że jej decyzja nie była poprzedzona jakimiś większymi analizami, tylko była poprzedzona tylko jednym hasłem. Wyraził zdanie, że źle się dzieje w lasach polskich, jest trzebież, wycinka totalna i trzeba to powstrzymać. Poinformował, że teraz jest czas na to, aby samorządowcy zabrali głos w tej sprawie. Poinformował, że słowa Zastępcy Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej w Radomiu Pana Romana Wróblewskiego na temat tego, że bez samorządów nic się nie stanie on odbiera inaczej. Jego zdaniem należy to interpretować tak, że bez wiedzy samorządów nic się nie stanie, a to jest coś zupełnie innego. Wówczas ktoś może poinformować o tym co zostało ustalone. Zauważył, że czymś innym jest współuczestnictwo w procesie ewentualnych zmian. Wyraził zdanie, że przyjęcie tego apelu może pomóc i pokazać, że są społeczności, którzy rozumieją potrzeby ekologiczne. Oznajmił, że nie chciałby takich lasów jakie są na zachodzie. Wyraził zdanie, że w Polsce są cudowne lasy właśnie dzięki leśnikom. Zwrócił się do radnych z prośbą o przyjęcie tego apelu, ponieważ on nikogo nie obraża lecz pokazuje jakie jest zdanie naszej społeczności.
 
        Wicestarosta Anna Leżańska zauważyła, że w Bliżynie nie przyjęto tego apelu w formie uchwały. Tamtejsi radni napisali stanowisko, pod którym się podpisali. Poinformowała, że oni także chcą spotkać się z panami leśnikami, którzy przedstawią im swoje stanowisko w tej sprawie. Oznajmiła, że sam wójt Gminy Bliżyn podkreślił, że sprawa ta nie będzie podlegać głosowaniu. Wyraziła zdanie, że szkoda, że nie ma możliwość zadawania pytań panom leśnikom, ponieważ oni jako osoby kompetentne mogliby rozwiać niektóre wątpliwości.

        Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk poinformował, że przed sesją rozmawiał z Zastępcą Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej w Radomiu Panem Romanem Wróblewskim oraz panami nadleśniczymi, którzy poinformowali, że spieszą się do swoich obowiązków. Dlatego ustalono, że najlepszą formą będzie zabranie przez nich głosu w punkcie 6. Wolne wnioski i oświadczenia.

        Radny Emil Tokarczyk przyznał, że rozumie punkt wyjścia apelu i w pełni go podziela. Oznajmił, że zgadza się w kwestii konieczności konsultacji, dyskusji z organami samorządowymi, ze społeczeństwem, z różnymi środowiskami. Zwrócił uwagę na fakt, że od czasu, kiedy decyzja dotycząca lasów została wydana, tj. 8 stycznia br. powstał parlamentarny zespół do spraw tego problemu, a efekty jego pracy są już widoczne. Zauważył, że leśnicy mogą już wchodzić na tereny, które zostały objęte zakazem wstępu 8 stycznia br. Dokonują tam sanitarnych wycinek oraz nasadzenia. Zauważył, że ten potencjalny zakaz dotyczący wchodzenia mieszkańców celem pozyskania jagód czy grzybów został zniesiony. Wyraził zdanie, że cała sztuka w tym procesie, który trwa w Ministerstwie Środowiska i Klimatu dotyczy tego, aby znaleźć równowagę pomiędzy tą gospodarką leśną, polegającą na pozyskaniu drewna, a umożliwieniu mieszkańcom korzystania z lasu w sposób taki, który byłby optymalny dla nich i ustalenia granic obszarów rezerwatu. Zauważył, że proces ustalania ścisłego rezerwatu jest procesem długotrwałym, nawet kilku letnim. Wyraził zdanie, że apel ten jest słuszny, jeśli chodzi o idee, intencję i koncepcje. Zauważył, że ministerstwo wyszło już naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, ich apelom i głosom, które dobiegały z różnych środowisk i należy to docenić i uszanować.

Radny Mieczysław Bąk oznajmił, że jeśli chodzi o wycinkę do nie zostanie ona uruchomiona do czerwca. Dodał, że właściciele ZUL-i będą mieli możliwość wykonywania innych prac leśnych w innych nadleśnictwach. Oznajmił, że informacje te posiada z pewnego źródła. Poinformował, że rozmawiał z wieloma ekologami, leśnikami. Zauważył, że ścisły Rezerwat Świnia Góra o powierzchni 54 ha został powołany w 1953 r. Obecnie wiele tamtejszych ekosystemów i stanowisk środowiskowych przenosi się poza ten obszar ze względu na to, że brak wejścia człowieka i ingerencji sanitarnej do rezerwatu ścisłego powoduje to, że te stanowiska tracą pewne właściwości. W związku z tym wielu ekologów i ludzi związanych z ochrony środowiska mówi, że jednak powinna być jakaś ingerencja człowieka w tych rezerwatach ścisłych. Podkreślił że do 30 czerwca jest czas, żeby bez żadnych podtekstów politycznych dać sygnał do ministra, że nasz samorząd chce, aby pewne sprawy zostały z nim skonsultowane. Wyraził zdanie, że po 30 czerwca może zapaść decyzja, że ten rezerwat jednak powstanie. Zauważył, że mowa jest o ponad 93 ha obszarze, na którym znajdują się także lasy prywatne. Wówczas właściciele tych lasów prywatnych nie będą mogli do nich wejść i robić sobie zrąb, wycinki, ponieważ nie będzie takiej możliwości. Poinformował, że zgodnie z zapisem ustawy osoby wchodzące do rezerwatu ścisłego narażone są na kary. Poprosił, aby radni weszli w położenie mieszkańców i  po prostu zagłosowali za tym apelem.

Członek Zarządu Katarzyna Bilska poinformowała, że nie będzie głosowała za tym apelem. Wstrzyma się od głosu, ponieważ uważa, że jest to wchodzenie w skrajność. Wyraziła zdanie, że skrajnością był zakaz oraz skrajnością jest apel. Poinformowała, że wystąpienie leśników w dużym stopniu uświadomiło jej słuszność podjętej przez nią decyzji. Zauważyła, że przedstawiciele Lasów Państwowych przekazali informację, że nie ma już całkowitego zakazu wykonywania prac gospodarczych. Mało tego, nadleśniczy powiedział, że były zgłaszane propozycje rezerwatów. Przypomniała, że miało powstać 100 rezerwatów na 100 lecie Lasów Państwowych i w żadnej z pozycji nie znalazł się właśnie ten obszar uwzględniony w apelu. Wyraziła zdanie, że radni z jednej strony chcą dobrze, bo ten las nie powinien być objęty rezerwatem, z czym zgadzają się wszyscy radni. Z drugiej strony poprzez apel radni pokazują, że dopuszczają pełną dowolność, jeżeli chodzi o Lasy Państwowe. W jej ocenie należy wypośrodkować to stanowisko.
 
        Radna Renata Bilska zapytała czy ktoś może zagwarantować, że po czerwcu nie zostanie wprowadzony tam rezerwat ścisły. Wyraziła zdanie, że nikt nie może być pewien tego jak będzie. Oznajmiła, że apel ten jest sygnałem od społeczeństwa wyrażającym zaniepokojenie, który może zadziałać na korzyść naszego powiatu.

Radny Roman Wojcieszek odnosząc się do słów radnej Katarzyny Bilskiej oznajmił, że nie widzi w tym apelu żadnego popadania w skrajność. Wyraził zdanie, że może on pomóc w tym procesie, o którym mówił radny Emil Tokarczyk. Oznajmił, że radni będący przedstawicielami mieszkańców powiatu mogą w ten sposób wyrazić ich niepokój.

Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk wyraził zdanie, że jest to apel zdroworozsądkowy.
Członek Zarządu Katarzyna Bilska oznajmiła, że nikt nie może dać gwarancji na to jak sytuacja będzie wyglądała w czerwcu i później. Oznajmiła, że należy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego taki zakaz powstał. Zauważyła, że w niektórych rejonach doszło do skrajności i poszła tam ogromna wycinka. Oznajmiła, że przerażające jest to, że człowiek się tego dopuścił. Zauważyła, że nie wiadomo czy wygra opcja ekologów czy zdroworozsądkowa. Wyraziła zdanie, że radni są zdroworozsądkowymi ludźmi przechodzącymi do sedna rzeczy, ale powinni przez to zdroworozsądkowo wyrażać swoje poglądy. Poinformowała, że nie będzie za apelem o takim brzmieniu, ponieważ nie chce, żeby znów doszło do takiego spustoszenia w polskich lasach.

Ponieważ nie było innych głosów Przewodniczący Rady stwierdził, że przejdziemy do głosowania w sprawie przyjęcia apelu Rady Powiatu Skarżyskiego w sprawie wstrzymania prac gospodarczych oraz planów utworzenia Rezerwatu Bliżyn na obszarze Natura 2000 Lasy Suchedniowskie.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 11 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 6 radny

Apel Rady Powiatu Skarżyskiego w sprawie wstrzymania prac gospodarczych oraz planów utworzenia Rezerwatu Bliżyn na obszarze Natura 2000 Lasy Suchedniowskie został przyjęty.
 
Ad. pkt 12 Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z przeprowadzonej kontroli Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskie-Curie. 

            Radny Mieczysław Bąk przedstawił sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z przeprowadzonej kontroli Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskie-Curie. 
/sprawozdanie stanowi załącznik do sprawy znak: BR.KR.0012.1.2024, „Kontrola ZOZ Szpital Powiatowy”/
        Podkreślił, że zgodnie z zapisem § 32 ust. 2 Statutu Powiatu Skarżyskiego kierownik kontrolowanej jednostki w terminie 3 dni od podpisania protokołu może wnieść zastrzeżenie co do jego treści. Poinformował, że były pewne kłopoty z podpisaniem wyżej przedstawionego protokołu. Przyznał, że wzbudziło to w nim zdziwienie. Finalnie protokół został podpisany przez pana dyrektora, który nie wniósł żadnych zastrzeżeń co do jego treści. Poinformował, że Komisja Rewizyjna w pełnym składzie wypracowała zalecenia pokontrolne. Przyjęła także następujące wnioski:
1.   Zdaniem Komisji w wielu przypadkach nastąpiła niegospodarność dotycząca polityki płacowej w szpitalu.
2.   Brak decyzji o pokrywania strat szpitala od 2019 r. przyczynił się do pogorszenia sytuacji finansowej szpitala.
Dodał, że za przyjęciem ww. wniosków głosowało 4 członków Komisji Rewizyjnej, 2 wstrzymało się od głosu.
Pozwolił sobie odnieść się do punktu 7. tj. sprawozdania rocznego z wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia, który jest związany z przedstawionym przez niego protokołem. Zauważył, że Pan Starosta pozwolił sobie na taką dygresję w stosunku do jego osoby mówiąc, że jeżeli Powiat Skarżyski corocznie pokrywałby straty szpitala, to praktycznie nic innego by nie robił. Przypomniał, że do 2019 r. strata ta była pokrywana, a inwestycje były robione. Ponad to wówczas inwestycje były dofinansowane z różnych źródeł na poziomie 50%. Oznajmił, że w obecnej kadencji dofinansowania te sięgały nawet 95%, a nie korzystały z nich tylko te samorządy, które nie chciały skorzystać. Wyraził zdanie, że do momentu, gdy strata szpitala była pokrywana przez Powiat dyrekcja szpitala była dyscyplinowana, a Starosta nie pozwalał na to, aby te straty tak dynamicznie rosły. Wyraził zdanie, że z chwilą, gdy nieszczęsny wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że zwalnia samorządy od pokrywania strat, to zaczęły one rosnąć w ogromnym tempie. Wyraził zdanie, że Powiat mógł pokrywać te straty przynajmniej w części, lecz zabrakło chęci.

Ad. pkt 13 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:

1)  zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na  lata 2024–2035

Skarbnik powiatu Urszula Wrona przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Skarżyskiego na lata 2024–2035 wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/
Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Skarżyskiego na lata 2024–2035 została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 416/LXII/2024.

2)  wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2024 rok

Skarbnik powiatu Urszula Wrona przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2024 rok wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2024 rok została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 417/LXII/2024.

3)  przyjęcia „Kompleksowego planu rozwoju szkół w Powiecie Skarżyskim na lata 2024-2030”

Członek Zarządu Katarzyna Bilska pozwoliła sobie powiedzieć parę słów na temat samego programu. Oznajmiła, że jest to dokument niebagatelny, a jego przygotowanie wymagało bardzo dużego nakładu pracy. Przyznała, że cieszy ją fakt, iż został on przedstawiony akurat na ostatniej sesji roboczej, gdyż jest on zarazem podsumowaniem połowy V i całej VI kadencji Rady Powiatu Skarżyskiego, ponieważ jest podsumowaniem 7 letniego planu, który właśnie się zakończył. Przyznała, że nie zdawała sobie sprawy z tego ile Powiat Skarżyski wykonał prac inwestycyjno-wspierających do momentu, gdy nie zebrano wszystkich dokumentów. Informacje na ten temat zostały zawarte w pierwszej części planu. Zauważyła, że dokument ten nie jest sprawozdaniem, z tego co zostało zrobione, lecz jest dokumentem koncepcyjnym, który określa co należy zrobić w przyszłości. Poinformowała, jakie źródła posłużyły do przygotowania tego dokumentu. Podziękowała wszystkim tym, którzy pracowali nad przygotowaniem „Kompleksowego planu rozwoju szkół w Powiecie Skarżyskim na lata 2024-2030” tj. wszystkim dyrektorom placówek oświatowych i zatrudnionym tam nauczycielom, pracownikom Wydziału Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego z panią naczelnik Renatą Pacek na czele, pracownikom Wydziału Inwestycjo, Mienia i Obsługi Gospodarczej Starostwa Powiatowego z panią naczelnik Katarzyny Geller na czele, Skarbnik powiatu Pani Urszuli Wronie, radnym obecnej kadencji Rady Powiatu Skarżyskiego oraz Zarządowi Powiatu.
Następnie przedstawiła cele i priorytety na następne lata.
/materiał w załączeniu/
Wyraziła zdanie, że 90% tych rzeczy, o których mówiła nie byłoby realne do zrobienia, gdyby przedstawiciele Powiatu Skarżyskiego nie byli gospodarni w tym co robią i nie zarządzali dobrze finansami powiatu.

W tej kwestii głos zabrali:

        Radny Grzegorz Małkus, który przyznał, że dokument jest obszerny i opracowany na dużej przestrzeni czasowej. Podziękował wszystkim autorom, współautorom i tym, którzy w sposób ankietowe wyrażali swoją opinię, bo to jest mocna strona tego dokumentu, że został on opracowany właśnie na podstawie ankiet. Podkreślił, że nie chciałby, aby jego wypowiedz została odebrana jako krytyka, lecz on patrzy na ten dokument z innej perspektywy. Zauważył, że w priorytetach uwzględniono bardzo dużo działań, które mają zadbać o infrastrukturę. Natomiast jego zdaniem znalazło się tam za mało działań, które miałyby wzmocnić tą esencję, czyli nauczycieli, uczniów. Zauważył, że być może wynika to z ankiet, które zostały przeprowadzone. Zwrócił uwagę na fakt, że zgodnie z tym co powiedział dziś dyrektor PUP w Skarżysku-Kamiennej Pan Bogusław Ciok do łask wraca szkolnictwo zawodowe i branżowe. Przyznał, że cieszy go, że ruszy projekt przy Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Zauważył, że pozyskanie nauczycieli branżystów jest bardzo trudnym zadaniem, a przygotowanie ich do pracy jest długotrwałym procesem i wymaga dużych nakładów finansowych. Niestety ta grupa nauczycieli nie ma dobrych zarobków co czyli ją mało atrakcyjną. Wyraził zdanie że w tych działaniach strategicznych brakuje mu jakiegoś bodźca, który by dodatkowo pobudził, ożywił ten temat.
      Zauważył, że w następnym roku szkolnym będziemy mieli do czynienia z niżem demograficzny. Do szkół średnich pójdzie 50% mniej dzieci niż w latach poprzednich. Przyznał, że jego zdaniem bardzo trudno jest zaproponować jakieś konkretne i sensowne rozwiązanie tego problemu w takich dokumentach strategicznych. Oznajmił, że to może być za mało, żeby podołać wszystkim wyzwaniom. Raz jeszcze przyznał, że przedstawiony dokument jest obszerny i na pewno potrzebny, aby podpierać się nim w procesie pozyskiwania środków czy funduszy. 

        Radna Renata Bilska skierowała wyrazy uznania do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania „Kompleksowego planu rozwoju szkół w Powiecie Skarżyskim na lata 2024-2030”. Wyraziła nadzieję, że takie programy jak Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa czy Sportowa Polska będą kontynuowane. Oznajmiła, że należy docenić pracę, która została wykonana po to, aby pozyskać środki z tych programów. Oznajmiła, ze w tym ambitnym planie brakuje jej kwestii dotyczącej doradztwa zawodowego. Przyznała, że w poradni jest jakieś oprogramowanie związane z diagnozowaniem predyspozycji zawodowych, niemniej ona posiada informacje, że jest potrzeba, aby było więcej takich możliwości. Oznajmiła, że jest to kluczem przy naborze do szkół ponadpodstawowych.

        Radny Grzegorz Małkus podziękował swej przedmówczyni za jej sugestię. Poinformował, że mnóstwo doradców i pośredników jest w jednostkach OHP, także na terenie Skarżyska. Oznajmił, że Młodzieżowe Centrum Kariery może w tym zakresie bardzo wiele dokonać, służyć pomocą i wiedzą. Pracuje tam wykwalifikowana kadra. Oznajmił, że problemem jest dostępność do placówek oświatowych szkoły podstawowej, czyli 7-8 klas. Poinformował, że jest to zadanie do wykonania na styku trzech jednostek, ale jego zdaniem ta współpraca mogłaby poprawić ten proces.

Następnie radna Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Kompleksowego planu rozwoju szkół w Powiecie Skarżyskim na lata 2024-2030” wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/
      
Ponieważ nie było innych głosów Przewodniczący Rady stwierdził, że przejdziemy do głosowania podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia „Kompleksowego planu rozwoju szkół w Powiecie Skarżyskim na lata 2024-2030”.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie przyjęcia „Kompleksowego planu rozwoju szkół w Powiecie Skarżyskim na lata 2024-2030” została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 418/LXII/2024.

4)  wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowej na rzecz Powiatu Skarżyskiego

        Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowej na rzecz Powiatu Skarżyskiego wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowej na rzecz Powiatu Skarżyskiego została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 419/LXII/2024.

5)  określenia zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2024 roku

        Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2024 roku wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie określenia zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2024 roku została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 420/LXII/2024.

6)   rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Skarżyskiego

        Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pan Jerzy Żmijewski przedstawił projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Skarżyskiego wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 1 radny

Uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Skarżyskiego została przyjęta i uzyskała Nr 421/LXII/2024.

7)  rozpatrzenia petycji dotyczącej podjęcia uchwały o zakazie pływania łodziami o spalinowym napędzie mechanicznym, w tym skuterów wodnych, na zalewach w Suchedniowie i Mostkach

        Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pan Jerzy Żmijewski przedstawił projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej podjęcia uchwały o zakazie pływania łodziami o spalinowym napędzie mechanicznym, w tym skuterów wodnych, na zalewach w Suchedniowie i Mostkach wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 1 radny

Uchwała w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej podjęcia uchwały o zakazie pływania łodziami o spalinowym napędzie mechanicznym, w tym skuterów wodnych, na zalewach w Suchedniowie i Mostkach została przyjęta i uzyskała Nr 422/LXII/2024.

8) wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zalewach: „Kamionka” w Suchedniowie oraz w Mostkach, m i gm. Suchedniów
        
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pan Jerzy Żmijewski przedstawił projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zalewach: „Kamionka” w Suchedniowie oraz w Mostkach, m i gm. Suchedniów wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/
W tej kwestii głos zabrali:

        Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów Cezary Błach serdecznie podziękował radnym, którzy podjęli inicjatywę i przygotowali projekt tej uchwały. Oznajmił, że o tym jak ta sprawa jest ważna dla mieszkańców Suchedniowa świadczy m. in. to że w bardzo krótkim czasie zostało zebranych kilkaset podpisów. Podkreślił, że żadna z osób, która została poproszona o złożenie takiego podpisu nie odmówiła. Zwrócił się do radnych z prośbą o zagłosowania za przyjęciem tej uchwały. Zauważył, że zawsze wychodzą oni naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu skarżyskiego, w związku z czym z góry podziękował za pozytywny wynik głosowania.

      Członek Zarządu Adam Ciok zauważył ,że jest to druga uchwała w powiecie skarżyskim dotycząca wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiornikach wodnych. Zauważył, że uchwała została przygotowana przez kilku radnych. Przyznał, że on nie jest jej przeciwnikiem, ponieważ sam był inicjatorem podobnej uchwały dotyczącej zbiornika wodnego Rajów. Wówczas Rada Powiatu nie była jednomyślna, a głosowanie przedstawiało się następująco: 12 radnych było za, 6 radnych wstrzymało się od głosu, 1 radny był przeciw. Oznajmił, że mimo to, że tamta uchwała była poprzedzona konsultacjami ze społeczeństwem, badaniami, które jednoznacznie wskazywały, że normy hałasu jednostkowe były przekraczane, mimo, że uchwała została uchylona przez Wojewodę Świętokrzyskiego, w Sądzie Administracyjnym w Kielcach Starostwo Powiatowe wygrało sprawę, uchwała wróciła do obowiązującej. Jednak Pan Wojewoda odwołał się od tej decyzji i dopiero decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchwała została wprowadzona w życie. Podkreślił, że sprawa trwała blisko 2 lata, w związku z czym ma obiekcje co do tego, że uchwała przedstawiona przez Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pana Jerzego Żmijewskiego może zostać uchylona. Zauważył, że w tym przypadku nie przeprowadzono żadnych badań, a na tych zbiornikach nikt nie jeździ, a w przeszłości zdarzały się pojedyncze incydenty na zbiorniku wodnym w Mostach. Niemniej zapewnił, że jeżeli uchwała ta ma mieć charakter prewencyjny, to po, aby nigdy się tam nic nie wydarzyło i charakter zapewniający bezpieczeństwo to on będzie głosował za. Wyraził nadzieję, w tym przypadku nie będzie takich ekscesów jak przy uchwale w 2020 roku, wszyscy radni zagłosują za jej przyjęciem, uchwała będzie obowiązywała, a mieszkańcy będą cieszyć się ze spokoju i ciszy na zalewach w Mostkach i w Suchedniowie.

      Radny Emil Tokarczyk podziękował przedmówcy za jego słowa. Przyznał, że radny Adam Ciok wykazał się dużą odwagą, ponieważ to on jako pierwszy był inicjatorem podobnej uchwały w roku 2020. Wyraził zdanie, że uchwała przedstawiona przez Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pana Jerzego Żmijewskiego jest wykonaniem następnego kroku w dobrą stronę.

        Członek Zarządu Adam Ciok oznajmił, że Rada Powiatu Skarżyskiego stała się w tej kwestii wyznacznikiem dla innych powiatów w Polsce. Przypomniał, że odzywali się do nich różni społecznicy, różni radni z innych powiatów, którzy mieli problem z wprowadzeniem takich uchwał u siebie, ponieważ wielokrotnie były uchylane przez wojewodów i przez sądy. Oznajmił, że nawet udostępniano badania i wszelkie dokumenty dotyczące zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów. Poinformował, że Powiat Skarżyski stał się wyznacznikiem tego co należy zrobić, aby wprowadzić taki zakaz po to, aby m.in. poprawić bezpieczeństwo czy też zlikwidować źródło uciążliwego hałasu dla mieszkańców.

          Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk poinformował, że przedstawił już swoje obiekcje na ten temat na komisjach w związku z czym będzie konsekwentny. Następnie stwierdził, że przejdziemy do głosowania podjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zalewach: „Kamionka” w Suchedniowie oraz w Mostkach, m i gm. Suchedniów.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 1 radny

Uchwała w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zalewach: „Kamionka” w Suchedniowie oraz w Mostkach, m i gm. Suchedniów została przyjęta i uzyskała Nr 423/LXII/2024.

9)  przekształcenia mieszkań chronionych prowadzonych przez Dom Pomocy Społecznej "Centrum Seniora" w mieszkania wspomagane

        Dyrektor Domu Pomocy „Centrum Seniora” Pani Agnieszka Herbuś wyjaśniła, że zmieniły się przepisy odnośnie mieszkań chronionych. Dziś nie nazywają się one już „mieszkaniami chronionymi” lecz „mieszkaniami wspomaganymi”. Dodała, że działalność pozostaje ta sama. Oznajmiła, że zmniejszona zostaje liczba miejsc w mieszkaniach, a jest to spowodowane tym, że widoczne jest duże zapotrzebowanie na miejsca w domu pomocy społecznej. W związku z powyższym liczba ta zostaje zmniejszona z 30 na 10.

        Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie przekształcenia mieszkań chronionych prowadzonych przez Dom Pomocy Społecznej "Centrum Seniora" w mieszkania wspomagane wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie przekształcenia mieszkań chronionych prowadzonych przez Dom Pomocy Społecznej "Centrum Seniora" w mieszkania wspomagane została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 424/LXII/2024.

10)  zmieniający Statut Domu Pomocy Społecznej "Centrum Seniora" w Skarżysku-Kamiennej
   
     Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały zmieniający Statut Domu Pomocy Społecznej "Centrum Seniora" w Skarżysku-Kamiennej wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała zmieniająca Statut Domu Pomocy Społecznej "Centrum Seniora" w Skarżysku-Kamiennej została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 425/LXII/2024.

11) zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych

        Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 426/LXII/2024.

Ad. pkt 14 Sprawozdania z działalności komisji Rady w roku 2023. 

      Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej Pani Barbara Kocia przedstawiła sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Skarżyskiego z realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych za 2023 rok.
/materiał w załączeniu/
      
Przewodniczący Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Porządku Publicznego Pan Emil Tokarczyk przedstawił sprawozdanie z sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Porządku Publicznego Rady Powiatu Skarżyskiego w 2023 r.
/materiał w załączeniu/
Korzystając z okazji serdecznie podziękował członkom Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Porządku Publicznego Rady Powiatu Skarżyskiego za pracę w całej kadencji. Wyraził zdanie, że przebiegała ona w przyjemnej i merytorycznej atmosferze, a jej członkowie byli kreatywni i odważni, gdyż podejmowali naprawdę trudne tematy. Przyznał, że podczas posiedzeń nie brakowało sporów, ale wyraził zdanie, że to wszystko było dla dobra mieszkańców powiatu skarżyskiego. Za współpracę podziękował także Zarządowi Powiatu, Skarbnik powiatu, Sekretarz powiatu oraz pracownicom Biura Rady Powiatu.

       Przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej Pani Barbara Kocia przedstawiła sprawozdanie z działalności Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Skarżyskiego w 2023 r.
/materiał w załączeniu/
     Korzystając z okazji w imieniu swoim oraz Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Pana Tomasza Wąsowskiego podziękowała całemu Zarządowi Powiatu, pracownicom Biura Rady Powiatu oraz Przewodniczącemu Rady Powiatu. Serdeczne podziękowania skierowała do członków Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej, którzy potrafili współpracować, działać w sposób merytoryczny i dzielić się swoją wiedzą.

      Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pan Jerzy Żmijewski przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Skarżyskiego za 2023 r.
/materiał w załączeniu/
      Następnie serdecznie podziękował radnej Barbarze Koci, która do maja 2020 roku była Przewodniczącą Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz pozostałym członkom ww. komisji. Podziękował za ich serce, dociekliwość, za konstruktywną dyskusję, za mądre i rozsądne posiedzenia. Przyznał, że czasem się spierali, ale zawsze dochodzili do wspólnego wniosku co świadczy o ich wielkiej osobowości. Podziękował Zarządowi Powiatu, Sekretarz powiatu, Skarbik powiatu za ich pomoc. Podziękował naczelnikom wydziałów Starostwa Powiatowego oraz dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych za przygotowywanie obszernych i szczegółowych materiałów. Za dobrą współprace podziękował także pracownicom Biura Rady Powiatu oraz Radcy Prawnemu Pani Karolinie Oleksiak. Następnie jako przewodniczący wręczył upominki członkom Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Ad. pkt 15 Zamknięcie sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

        Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk poinformował, że 3 kwietnia br. odbędzie się uroczysta sesja, na którą serdecznie wszystkich zaprosił.
        Przypomniał radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych do końca kwietnia za rok 2023.
        Oznajmił, że jest absolutnie zaszczycony, że mógł przewodniczyć tak wspaniałej radzie w najdłuższej kadencji trwającej 5 i pół roku. Przyznał, że tworzyły ją osoby kompetentne, kulturalne.

Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk stwierdził, że porządek sesji został zrealizowany w całości.  Podziękował wszystkim za udział w dzisiejszych obradach. Zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam LXII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".
 
Godzina zakończenia obrad – 16.01
 
Protokołowała
Monika Chylicka
 
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego 
Jacek Jeżyk
 

metryczka


Wytworzył: Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego (22 maja 2024)
Opublikował: Monika Chylicka (24 maja 2024, 10:48:20)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 100